Easy Teaching Ideas

sobota, 29 kwietnia 2017

Chmurki zdaniowe

Do wykonania tych materiałów zostałam zainspirowana śledząc blogi innych świetnych nauczycielek języka angielskiego. To tam zobaczyłam zabawy ze słownictwem z ... papierem toaletowym i kiedy w moje ręce wpadła rolka papieru toaletowego w chmurki :), miałam już pomysł  i wiedziałam, jak go wykorzystać i zmodyfikować do własnych potrzeb.

Krążki 3

W kolejnej odsłonie krążków, wykonane zostały krążki przymiotnikowe.

Na każdym z krążków znalazło się 10 przymiotników:

piątek, 28 kwietnia 2017

Krążki 2


Prezentowane krążki wykonałam w AutoDraw - świetnym programie, który dopiero odkrywam i poznaję jego możliwości. Zaprezentowane krążki znajdą zastosowanie w ćwiczeniu czasu przeszłego Past Simple, budowaniu krótkich opowiadań na podstawie wyrazów oraz zwrotów na nich czy dialogów w wersji ustnej i pisemnej.





 Zestaw zawiera 8 krążków, które można wydrukować i zalaminować po wydrukowaniu lub utworzyć prezentację.

czwartek, 27 kwietnia 2017

Krążkowe storytelling




Moja kolekcja krążków z zakrętek po kawie rozpuszczalnej doczekała się wykorzystania i przygotowałam z nich dwustronne krążki do pracy ze słownictwem. Do tworzenia ich posłużyły wyrazy i zwroty z  gazet oraz zbędnych kserówek.  Druga strona zawiera pocięty tekst - w tej wersji jest to bajka o księżniczce oraz księciu zamienionym w zmienionym w żabę.

Krążki będą pomocą do:
- powtórzenia  słownictwa, a na każdym  krążku umieściłam 10-12 wyrazów i zwrotów;
- kategoryzowania i dopisywania / dodawania kolejnych wyrazów i zwrotów z danej kategorii (czasowniki, przymiotniki, rzeczowniki, slownictwo dot. jedzenia, podróżowania, wizyty w kinie, szkoły. ..);
- budowania zdań / wypowiedzi z podanymi na krążku wyrazami;
- budowania opowiadania z podanymi wyrazami / zwrotami na krążkach;
- układania elementów bajki w odpowiedniej kolejności;
- odpowiadanie na pytania do bajki;
- praca ze słownictwem z bajki;
- tworzenie brakujących fragmentów bajki






(np. dając uczniom elementy początku bajki, będą określali rozwinięcie oraz zakończenie);


Takie krążki wyrazowe można utworzyć w programach do chmur wyrazowych np. Tagul lub w AutoDraw
Moja wersja DIY jest nieco czasochłonna ale jedyna w swoim rodzaju i "eco-recyklingowa". I nawet jeśli pojawią się drobne błędy w pracach uczniów, zostaną one zrównoważone zaangażowaniem i kreatywnością na zajęciach.












środa, 26 kwietnia 2017

3 Rs

Moja propozycja na zajęcia dotyczące tematu Recycling, ze szczególnym uwzględnieniem nazw pojemników oraz materiałów, to połączenie kilku moich pomysłów oraz inspiracji z Kreatywnego Naucznia Języków Obcych - bloga p. Anieli Tekiela.


Efekt ...

poniedziałek, 24 kwietnia 2017

Krzyżówki

Krzyżówkowe zadania są uwielbiane przez uczniów, a jeszcze bardziej wciągają i angażują ich, gdy dają im możliwość zbudowania własnych wersji, zbudowania do nich pytań i zilustrowania. Zabawy słownikowe tego typu sprawdzą się w
pracy ze słownikami, wprowadzaniu nowego słownictwa, ćwiczeniu i utrwalaniu poznanego oraz szybkiego poszerzenia zasobu słownictwa. Stanowią również sprawdzony pomysł na zastępstwach.

  1. Zastosowanie krzyżówek.

Krzyżówki tworzone przez uczniów na lekcjach to bardzo szybkie, niewymagające i atrakcyjne narzędzie lekcyjne genialnie służące do przedstawienia tematyki lekcji, przećwiczenie słownictwa czy podsumowanie zajęć – wystarczy tablica, kreda / marker do tablicy i hasło, napisane odręcznie, ułożone z literek magnetycznych lub kartka w kratkę i długopis.

  1. Typy krzyżówek.

Krzyżówki uczniowskie dzielę na:

- krzyżówki tematyczne, do budowania których wykorzystywane wyłącznie słownictwo powiązane ze sobą tematycznie – zbliża się Wielkanoc, a więc zbudujmy Easter Students’ Crossword, powtarzamy słownictwo dotyczące materiałów i opakowań, wykonajmy Containers and Materials Students’ Crossword;
- krzyżówki powtórzeniowe, do przećwiczenia słownictwa już poznanego w danym dziale, z wykorzystaniem listy słów umieszczonej na końcu działu czy podręcznika;
- krzyżówki „z tekstem”, do których bazę stanowić będą listy słów z opracowywanych na zajęciach tekstów;
- krzyżówki wprowadzające do lekcji, z hasłem stanowiącym jedno lub dwuwyrazowe streszczenie tematu lub tematyki zajęć;
- krzyżówki diagnostyczne na zakończenie zajęć w celu powtórnego przećwiczenia nowego słownictwa leksykalnego.

  1. Budowanie krzyżówek.

Najoszczędniejszą czasowo wersją są krzyżówki budowane na tablicy, z podanym hasłem i określonym słownictwem do zastosowania w formie prostego rysunku, definicji, zdania z luką, synonimu, antonimu, pantomimy, wyrazu z lukami, wyrazu z poprzestawianymi literami, polskiego odpowiednika lub kombinacji wszystkich wymienionych możliwości. Ta wersja rewelacyjnie uatrakcyjni rozpoczęcie lekcji i zaangażuje grupę już od samego początku lub nie pozwoli na znużenie na końcu zajęć.

Krzyżówki budowane w parach to opcja, w której uczniowie budują krzyżówkę w zeszycie lub na odrębnej kartce dla kolegi czy koleżanki, bazując na podanej przez nauczyciela / lektora liście słów do podanego hasła. Uczniowie opracowują słownictwo w dowolny sposób i wymieniają się pracami. Uzupełnione zadania samodzielnie oceniają poprawność wykonania i oceniają swoje prace.


I … krzyżówki budowane w grupach i sprawiającej największą radość z powodu możliwości konkurowania.
Dzielimy zespół klasowy na 3 grypy i przydzielamy hasło lub hasła do krzyżówki / krzyżówek oraz ustalamy zakres słownictwa do zastosowania przy budowaniu krzyżówki. Słownictwo to możemy zapisać na tablicy, podając ok. 15 słów z danej kategorii, tekstu omawianego na zajęciach, działu z podręcznika lub przydzielając dla każdej każdej grupy odrębną listę. Każda z grup opracowuje własną wersję, którą następnie wykona inna grupa. Pojawią się krótkie opisy, ilustracje, definicje, wszelkie „przestawianki” literowe i inne możliwości zaprezentowania słownictwa do krzyżówki, jakie dana grupa uzna za odpowiednie, ze śpiewem czy pantomimą włącznie. Słownictwo do krzyżówki oraz hasło krzyżówki stanowią jedyny wspólny element, ponieważ każda krzyżówka będzie inna – inaczej zostanie zaprezentowane słownictwo oraz wykonanie.

Aby nieco ułatwić pracę grupom, można przygotować szablony krzyżówek z zapisanym w pionie lub poziomie hasłem oraz wyodrębnionym miejscem do opracowania słownictwa krzyżówkowego.


Fajnym narzędziem do budowania krzyżówek jest Crossword Labs, o którym więcej napisałam TU.
.
Crossword Maker




Gazetkowe puzzle



Do przygotowania zajęć służących ćwiczeniom czasów teraźniejszych, wykorzystałam ilustracje znalezione w czasopismach oraz kolorowych gazetkach z sieciówek. Wszystkie wybrane zdjęcia były o wymiarach około 20cm x 16/17cm, zostały podklejone kartką techniczną, podzielone na równe części i zalaminowane. 
Tak przygotowane własne puzzelki będą wielokrotnie użyte na zajęciach i nie zniszczą się.





Jak ich będę używała:

1. Rozgrzewka językowa na rozpoczęcie zajęć.

2. Zadanie indywidualne dla ucznia, zadanie do wykonania w parach lub grupach.

3. Zadanie w toku lekcji.

4. Zadanie podsumowujące lekcję.


Moja propozycja.

1. Po rozgrzewce językowej, polegającej na ułożeniu puzzli, uczniowie indywidualnie, w parach lub w grupach określają tematykę ilustracji.

2. Kolejnym zadaniem będzie budowanie słowniczka dotyczącego ilustracji. Tu będą potrzebne słowniki, w których wyszukają i zapiszą potrzebne wyrazy oraz zwroty, które za chwilę będą zastosowane w kolejnych etapach. Mogą powstać tradycyjne listy ale zachęcam do budowania mind maps i tworzenia własnych słowniczków obrazkowych.





3. Speaking: udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące ilustracji:

a. What can you see?
b. Where are they?
c. What are they doing?
d. Do you like riding a bike? Why? Why not?
e. Do you prefer riding a bike to trekking?
f. What's the weather like?
g.What is the man wearing?
h. Would you like ...?
i. How often do you ...?

4. Omówienie ilustracji: ustne omówienie ilustracji w trzech zdaniach.

5. Writing: opis ilustracji. Wykonując to zadanie warto określić "ramy ilościowe" - np. 60 słów oraz przypomnieć zasady budowania wypowiedzi z present simple i present continuous.

6. Ostatnim etapem będzie prezentacja gotowych opisów.





niedziela, 23 kwietnia 2017

Time to play

Prezentuję utworzoną przeze mnie uniwersalną grę do ćwiczenia każdej struktury.






1. Gra przeznaczona jest dla 4-5 uczniów, czas ok. 20 minut. 
2. Na stole rozkładam odwrócone kartki z podmiotem/osobą oraz zwrotem. Ustalana jest struktura, która ma zostać zastosowana do budowania wypowiedzi. 
3. Grę rozpoczyna uczeń, który wyrzuci 1 (jedno oczko). 
4. Wyrzucenie 2-6 oczek oznacza wykonanie dodatkowego zadania, np.:
- przypomnienie zasad budowania np. PAST SIMPLE,
- wymienienie 10 czasowników nieregularnych ... co jest potrzebne lub przyjdzie do głowy, a posłuży do zaangażowania uczniów. 
5. Uczeń, który wyrzuci kostką jedno oczko, otrzymuje dodatkową kolejkę, rzuca kostką ponownie i buduje zdanie zgodnie z oznaczeniem na planszy: twierdzące, przeczące, pytanie z danymi z odkrytej/wylosowane karteczki, zapisuje je na swojej kartce. 
6. Grę wygrywa uczeń, który pierwszy będzie osiągnie pole FINISH.


Kartki ze zdaniami uczniów zbieram, sprawdzam i oceniam. Całkiem ciekawie jest, gdy uczniowie mają możliwość sprawdzenia prac kolegów i koleżanek oraz dokonać oceny. 

Dodam: gra jest bardzo lubiana przez uczniów, popełniają niewiele błędów i zwykle do sprawdzenia jest ok. 8 zdań u każdego ucznia. 






Do gry potrzebne są: 

- kostki,
- pionki,
- plansze,
- kartki do zapisywania zdań (opcjonalnie - uczniowie mogą zapisywać swoje wypowiedzi na tablicy),
- karteczki z zapisanymi elementami do budowania zdań,
- kartki z dodatkowymi zadaniami dla wyrzucających 2-6 oczek (mogą przeczekać bez zadania).




Plansza do pobrania 

Literki z magnesami

Literki z magnesami



- stanowią najszybszą "niepapierową" opcję na warm up, lead-in, filler, podsumowanie czy powtórkę. Moje zostały zakupione niegdyś w jednej z sieciówek za niewielką kwotę i służą wiernie na różnych poziomach. Niezastąpiona pomoc na zastępstwach i rozruszanie każdej grupy.








- uzupełnianie brakujących liter;
- "spajderki" (mind maps);
- układanie słowa z poprzestawianych liter (wygrywa najdłuższe słowo);
- "wyszukiwanie" innych słów w podanym wyrazie, preferowane dosyć długie, aby była możliwość zbudowania dużej ilości minimum 3-literowych słów, wygrywa zawsze najdłuższe utworzone poprawnie słowo.






Sklerotki w roli głównej

"Sklerotki" w roli głównej





Samoprzylepne karteczki stanowią integralną część mojego niezbędnika od niepamiętnych czasów ( "sklerotki", znaczniki/zakładki w książkach ... a od jakiegoś czasu "must have" na lekcjach z powodu zakazu pisania w podręczniczkach.
Preferuję wykonanie dodatkowego zadania czy gry nad tracenie czasu na przepisywanie zadań do zeszytów (wszystkich ... tak ładnie teraz jest!). Ponadto karteczki to gra gotowa w kilka minut, w której:
- budujemy zdania w czasie Present Simple, Past Simple, Present Continuous, Present Perfect ...;
- budujemy czasowniki z końcówką -ing (poprawne dodawanie końcówki, dosyć skuteczna forma ćwiczenia ortografii, ponieważ błędne zapisania słowa skutkuje przewidzianą na początku karą);
- testujemy znajomość form czasowników (II i III forma) ;
- budujemy zdania wg kolorów ( różowe pole - zdanie twierdzące, zielone - przeczenie, pomarańczowe - pytanie, żółte kara / nagroda, którą może być przesunięcie pionka o 1, 2 pole/pola do tyłu/przodu) w wybranym czasie;
- budujemy zdania z LIKE / HATE / CAN'T STAND + gerund;
- budujemy zdania z CAN / COULD / HAVE TO;
- budujemy zdanie z trzema podanymi czasownikami z zastosowaniem dowolnej struktury czy czasu gramatycznego;
 
... i jakie ładne.
Nadmienię, ze uwielbiam kostki do gry z cyframi 1, 2 i 3. Gra się zdecydowanie "dokładniej" ;)





"Sklerotki" możemy przykleić w każdym miejscu w klasie i uatrakcyjnić zajęcia : ściana, okno, drzwi ... 



poniedziałek, 10 kwietnia 2017

Liczenie z jajeczkami


Gazetki z sieciówek są bazą do kart z liczebnikami i kart obrazkowych do nich.