Easy Teaching Ideas

poniedziałek, 11 lutego 2019

Space - vocabulary for kids

Z okazji zbliżającej się rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika postanowiłam wprowadzić i / lub przećwiczyć tematykę przestrzeni kosmicznej, z wykorzystaniem przygotowanego zestawu materiałów:



 🌟 planety ( kolorowe, zalaminowane koła + zestaw fiszek wyrazowych z nazwami planet ), do układania i dopasowywania nazw do planet,
 🌟 kolorowankę / słowniczek obrazkowy SPACE
 🌟 I Spy ... SPACE
 🌟 kartę pracy z zebranym słownictwem - matching
 🌟 kartę pracy z zebranym słownictwem - wordsearch
 🌟 25 fiszek wyrazowych, ( słownictwo + nazwy planet Układu Słonecznego )
 🌟 KABOOM - fiszki wyrazowe plus fiszki funkcyjne z napisem "kaboom"
 🌟 trimino
 🌟 prostą grę planszową
 🌟 kartę pracy dla starszych uczniów o Mikołaju Koperniku

1. Kolorowankę - słowniczek obrazkowy, bardzo lubiany sposób wprowadzania nowego słownictwa u najmłodszych. Oczywiście nie wszystkie ilustracje muszą być nazwane i znane naszym dzieciom, proponuję wybrać kilka, np 8 najpopularniejszych.


2. Wyszukiwanka - liczenie, nazywanie i kolorowanie wybranych ośmiu słów.


 3. Pobawimy się też kilka minut w Planety, gdy zauważę potrzebę ruchu. 

Przed zabawą ustalimy pełnione role: słońce, kometa i planety. Funkcję komety może pełnić chętne dziecko, które będzie zadawać pytanie "planetom", pokazując karty obrazkowe do nazwania lub fiszki wyrazowe do podania polskiego odpowiednika.
Dzieci krążą po "orbitach", wokół ustawionego po środku krzesełka ( na którym siedzi dziecko pełniące rolę słoneczka, zwykle jest to dziecko, które nie ma nastroju na zabawę lub czuje się nieco gorzej ), na hasło "a comet is coming", dzieci siadają na dywanie i nie ruszają się. Poruszenie skutkuje zadaniem pytania, na które należy poprawnie odpowiedzieć, aby powrócić do zabawy.
Mając małe grupy uczniów, każdy uczeń może mieć przypasowaną nazwę jednej planety i dodatkowo możemy ustalić, że na usłyszane hasło, dzieci usiądą w odpowiedniej kolejności ( przećwiczymy w ten sposób kolejność planet w Układzie Słonecznym) - niestety pracuję z grupą dwa razy większą i ta opcja nie jest brana pod uwagę zbyt często.

4. Zestaw planet ( kolorowe koła o różnej wielkości, odpowiedniej wielkości ) oraz fiszki wyrazowe z nazwami planet do zabaw na dywanie, przypinania magnesami na tablicy, łączenia w pary, układania w odpowiedniej kolejności.




5. Karty pracy dla nieco starszych uczniów, bo sprawdzająca znajomość 14 wyrazów  z tematyki oraz zestaw fiszek wyrazowych.




  
6. Czarno-biała, prosta powtórzeniowa gra planszowa, z bardzo prostymi zasadami gry i która najpierw może posłużyć do wyrywkowego powtórzenia słownictwa oraz kolorowania właściwych pól na planszy. W opcji koła ratunkowego, uczniowie mogą sięgnąć po fiszki wyrazowe, odszukać potrzebną nazwę i nie stracić kolejki - z tej opcji mogą skorzystać tylko raz w trakcie gry.



7. Trimino wyrazowo-obrazkowe oraz angielsko-polskie, dwie wersje do wyboru.
 8. Karta pracy Nicolaus Copernicus dla starszych uczniów, która pomoże zgromadzić i uporządkować informacje o Koperniku, a następnie posłuży do napisania krótkiej biografii, po obejrzeniu na przykład tego krótkiego filmu



 oraz słowniczek obrazkowy


( cdn...)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz