Powtórzenie z dialogiem? Tak, zdecydowanie polecam. Spodoba się uczniom i sprawdzi na końcowych zajęciach czy zastępstwach.
Do zajęć opartych na przerobionych i omówionych dialogach przygotowałam zestawy wypowiedzi. W podręczniku, z którym pracuję znajduje się ich osiem.
Na każdym arkuszu znalazło
się 12 wypowiedzi ( 36 do kl 5 i 24 do kl 4 ) oraz puste fiszki na wypowiedzi z dialogów lub uczniów. Zajęcia z podręcznikowymi dialogami oraz fiszkami możemy przeprowadzić kilka razy, ponieważ raczej mało prawdopodobne jest, aby grupa wylosowała te same fiszki, a jeśli nawet niektóre powtórzą się, cóż ... powtórzeń nigdy za wiele.
W klasach wyższych mam zamiar przydzielić wyłącznie puste fiszki i pracować z dialogami w oparciu o wypowiedzi wybrane przez uczniów.
Póki co, zadania przeprowadzone będą w klasach 4 i 5.
🔴 Każdą klasę dzielimy na 4-5 osobowe grupy.
🔴 Każda grupa losuje 10 fiszek z wypowiedzią oraz otrzymuje zestaw pustych (z powodzeniem możemy zastąpić je "sklerotkami"). Potrzebne będą też podręczniki.
🔴 Uczniowie zapoznają się z otrzymanymi fiszkami, tłumaczą na język polski i wyszukują dialogi w podręczniku, w których znalazły się.
🔴 Następnie uczniowie budują mini-dialogi z wypowiedzią na fiszce, w oparciu o oryginalny dialog, uzupełniają o wypowiedź wcześniejszą i o ile to możliwe, kolejną(-e). Na tym etapie potrzebne będą puste fiszki lub "sklerotki", na których znajdą się wypowiedzi.
🔴 Ukończone zadanie to prezentacja zbudowanego dialogu, który może nieco różnić się od oryginału, i im bardziej uczniowski, tym lepiej.
🔴 Kolejnym zadaniem jest budowanie własnych dialogów do wybranych ilustracji w podręczniku.
Dla uczniów klas piątych możemy dodać fiszki z wypowiedziami z wcześniejszego etapu.
Zestaw przykładowych wypowiedzi do podręczników Team Up Plus 1 i 2 jest:
Tusk przeprasza nauczycieli i wiele obiecuje
-
Donald Tusk przeprosił nauczycieli za to, czego doświadczyli od państwa
polskiego w ostatnich latach. Premier przeprosił szczególnie za niegodne
traktowani...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz