piątek, 25 stycznia 2019

How many frogs are there in the pond?

Powrót do szkoły po każdej przerwie w zajęciach powinien zacząć się zestawem zadań powtórzeniowych. Moja pierwsza propozycja dotyczy liczebników, kolorów, przyimków IN oraz ON.
Przy okazji przemycimy też budowanie wypowiedzi z konstrukcją There is / are.



Do pierwszego zadania potrzebujemy plansz, wesołych żabek oraz magnesów. Swoje plansze
wykonałam w formacie A3 z kolorowych kartek, które później zalaminowałam. Żabki wydrukowałam na zielonym papierze, pokolorowałam brzuszki, buźkę, "powieki", korektorem zrobiłam małą kropkę w każdym oczku i zalaminowałam. Taki zestaw posłuży mi na zapewne na wielu kolejnych zajęciach, bo z najmłodszymi nigdy nie ma za dużo powtórzeń.

Przygotowany szablon z żabkami wydrukowałam kilka razy razy, bo w klasie około dwudziestu-osobowej, każda ilość żabek będzie ... za mało;), a stawek lub liść może być narysowany na tablicy, duży, aby każdy uczeń mógł przypiąć tyle żabek, ile będzie chciał, tyle ile usłyszy lub będzie umiał policzyć lub wykonany z papieru, niebieskiej folii, materiału i ułożony na dywanie.



A. Ćwiczenia z żabkami i  przyimkiem IN: 
How many frogs are there in the pond? 
Are there five frogs in the pond?
Can you put seven frogs in the pond?

B. Ćwiczenia z żabkami, liściem lilii i przyimkiem ON:
Are there six frogs on the lily pod?
Can you put three frogs on the lily pod?
How many frogs are there on the lily pod?

C. Ćwiczenie z żabkami, stawkiem i kilkoma liśćmi lilii, przyimkami IN, ON:
Wycinamy z arkusza brystolu formatu np. 2A stawek, może być owalny, o nieregularnych brzegach oraz 3-4 liście formatu A4, które umieścimy na stawku. Wszystkie elementy układamy na dywanie, a dzieci siedzą wokół stawku, tak aby miały możliwość umieszczania żabek.
Zabawę możemy rozpocząć o rozsypania żabek oraz przeliczenia ich, po czym przeliczenia żabek na liściach i w stawku.
Następnie poprośmy dzieci o zakrycie oczu, wtedy szybko schowajmy kilka żabek, przenieśmy kilka z liści do stawku i ponownie z dziećmi przeliczmy.

How many frogs are there in the pond? 
How many frogs are there on the lily pods?
How many frogs are missing? 

Po zabawie na dywanie, proponuję kolorowankę, dzięki której ponownie powtórzymy przyimek IN oraz liczebniki.
Inną wersją powtórzeniową będzie tworzenie własnych stawków. Ponownie przydadzą się szablony żabek, które zostaną wycięte, pokolorowane i przyklejone na arkuszu ze stawkiem. Proponuję, aby dzieci przykleiły tyle żabek, ile chcą - najważniejsze, aby potrafiły je poprawnie policzyć.
Po zakończeniu pracy, pokolorowane obrazki posłużą jako uczniowskie flashcards, dzięki, którym ponownie, wspólnie,  przeliczymy żabki w stawku, a następnie utworzymy piękną, kolorową klasową wystawkę. I przecież żabki też mogą być kolorowe ;) . Udały mi się ;)

Myślę, że właściwym urozmaiceniem i miłym zaskoczeniem będzie poniższa gra planszowa na początku zajęć o żabkach lub na kolejnych, w ramach powtórzenia.

Zasady gry: 
 
1. Uczniowie poruszają się po polach do przodu, chyba że żabki pokażą, na które pole należy przejść, nazwać kolor lub liczebnik.


2. Do gry wykorzystujemy tradycyjną kostkę i pionki, możemy zagrać z monetami ( orzeł = 1 pole, reszka = dwa pola) lub na zasadach gry paper-scissors-stone - w tej wersji zwycięzca danej rundy przesuwa pionek do przodu i udziela odpowiedzi.


3. Gra sprawdzająca liczebniki i kolory dla 3-5 uczniów.


4. Jeśli dziecko nie pamięta danego koloru lub ma problem z nazwaniem liczebnika, traci kolejkę. 

... i zawsze przyda się zabawa ruchowa - A stork is coming - adaptacja znanej zabawy w Pająka i muchy.

Dzieci skaczą w sali, naśladując żaby, mogą kumkać ( nauczmy je jak "robią" żabki ;), będzie weselej ). Na hasło "a stork is coming", wszystkie dzieci nieruchomieją lub chowają w kątach sali. Dziecko, które poruszy się, wykonuje zadanie, np. odpowiada na pytanie, co znajduje się na wybranej karcie obrazkowej, umieszcza w dowolnym pojemniku określoną ilość żabek, musi wskazać przedmiot / rzecz w sali o usłyszanym kolorze. Jeśli nie podoła zadaniu, "odpada" z gry. Bawimy się do czasu wybrania najsprytniejszej żaby w stawie;)

( aktualizacja: 31.01.2019)
... i sorter - żaba i muchy, wystarczy wydrukować szablony, zalaminować i przykleić do dowolnego pudełka.

Szablony są w kolorze i biało-czarne:
- żaba format A4
- muchy format A4 ( 12 sztuk) - do żaby wykonanej na formacie A4.
- muchy format A4 ( 6 sztuk ) - do żaby wykonanej na formacie A3.



Sorter przyda się do zabaw:
- karmienie żaby figurami ( kolorowe figury geometryczne i zabawa gotowa, szablon pdf dodany )
- karmienie żaby fiszkami wyrazowymi i niewielkimi kartami obrazkowymi ( np. karty obrazkowe z zeszytu ćwiczeń ucznia z Bugs Team)
- karmienie żaby cyferkami, kolorkami ... co tam mamy o szerokości ok 7 cm


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty

Moja lista blogów