piątek, 1 września 2017

Jesienne inspiacje 1

Wrzesień tuż, tuż... a wraz z nim pojawią się tematy jesienne, wprowadzenie lub powtórzenie słownictwa. Od wielu lat  poświęcam 2-3 godziny na jesienne lekcje: ćwiczę słownictwo, ale i integruję klasę po wakacjach. Warto.


Oto moje sprawdzone pomysły:



1. Jesienna gazetka. Tematykę jesienna rozpoczynam dużą, kolorową gazetką. Do przygotowania jej angażuję uczniów, którzy chętnie pomagają w przygotowaniu ilustracji, napisów oraz plansz. Poniżej umieściłam obrazki szablonów, które będą pomocne, zwłaszcza w pracy z młodszymi dziećmi.
a) grzybki: borowik i muchomor,
b) kasztany,
c) żołędzie,
d) liście: cztery kształty,
e) zwierzęta: wiewiórka, jeż.





A tak wyglądała nasza klasowa gazetka rok temu.


2. Kolorowanka. Jesienne motywy.




3. Jesienne tic-tak-toe. Karty z kratkami 3 x 3 oraz zebrane na spacerze żołędzie i kasztany  lub wykonane wg szablonu i zalaminowane + fiszki z pytaniami/zadaniami i lekcja gotowa.

Nim uczeń umieści na wybranym polu kasztana lub żołędzia, musi wybrać kartę z zadaniem oraz poprawnie wykonać zadanie, w innej sytuacji - traci ruch:
- żółta karta: przeliteruj wyraz,
- czerwona karta: zilustruj wyraz,
- brązowa karta: ułóż wyraz z podanych liter,
- pomarańczowa karta: nazwij element.


 
4. Four-in-a-row

Wykorzystujemy pytania na kartach w 4 kolorach, które umieszczamy w jajkach po "kinder niespodziankach" oraz wykonujemy lub prosimy o wykonanie planszy uczniów. Zwykle nie stanowi to problemu, jeśli poprosimy ich, aby przynieśli na lekcję kredki i linijkę.
Uczniowie rysują w zeszytach lub na kartkach planszę 4 x 4 oraz dowolnie kolorują, jedyną regułą jest zamalowanie 4 pól na pomarańczowo, 4 na czerwono, 4 na żółto, a pozostałe na brązowo.

a) name it (orange)
b) draw it (red)
c) spell it (yellow)
d) build a word (brown)

5.  Memory jesienne - to zestaw 14 ilustracji, po dwie ( komplet do wydruku to 28 kart). Mam nadzieję, że przypadną do gustu.
a) mojego autorstwa,



b) uczniowskie (np. takie jak na zdjęciach)



6. I oto mój zestaw kart obrazkowych, po 4 obrazki na każdej karcie.
Ogółem, przygotowałam ilustracje do najważniejszych 12 wyrazów, a karty możemy wyświetlać na tablicy multimedialnej lub wydrukować i zalaminować,



7. Jesienna gra planszowa:

- przykładowa gra uczniowska, z pionkami w postaci figurek oraz kostką do gry. Na środku planszy uczniowie umieścili kartki z pytaniami, słownictwem do tłumaczenia na język polski lub angielski, ilustracje do nazwania. Możemy wykorzystać karty do gry w Tic-Tac-Toe lub/i poprosić, aby uczniowie wykonali własne zadania.
Planszę wykonali również samodzielnie, umieszczając 6 czerwonych pól i 14 żółtych.

Zasady:
Uczniowie przemieszczali się  po planszy do momentu wykorzystania wszystkich pytań, przygotowali ich ponad 50, były to:
- nazwy angielskie do przetłumaczenia na polskie,
- obrazki do nazwania po angielsku,
- proste zagadki,

Wygrywał uczeń, który odpowiedział na najwięcej pytań. Uczniowie przesuwali się po jednym polu, pod warunkiem udzielenia poprawnych odpowiedzi, a liczbę pytań (karteczek, które trzeba wziąć z planszy) ustalali rzucając kostką, o oczkach 1-3. Pole czerwone gwarantował przejście na koleje pole, pomimo popełnionego błędu przy udzielanej odpowiedzi.


8. Karty pracy.
W tej chwili opracowane są dwie, dla najmłodszych, ale jak zauważyliście, post będzie miał kontynuację. I nade wszystko, ilustracje są wyłącznie mojego autorstwa.

9. Dwustronne Kaboom


- słownictwo w języku polskim, do przetłumaczenia na język angielski, z jednej strony,
- słownictwo w języku angielskim, do podania polskich odpowiedników, z drugiej strony.

Ogółem:  20 wyrazów w dwóch wersjach językowych + 3 szpatułki z napisem KABOOM

10. I have got ...Who has got...? Znana i lubiana gra karciana do powtórzenia słownictwa.





PLIKI DO POBRANIA

DOWNLOAD

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty

Moja lista blogów